facebook-icon“Dzisiaj wszedłem na konto FB i zobaczyłem śmieszne zdjęcie Zosi z mojej klasy. Ktoś, z ukrycia, strzelił jej fotę jak jedząc się ubrudziła. Wyszedł dobry mem i ma już kilkadziesiąt lajków. Szybko pociągnąłem i udostępniłem u siebie. Samemu lubię pobawić się w mistrza fotoszopa i dodałem elegancki dopisek. Teraz jest jeszcze śmieszniej. W szkole będzie “ beka” życia.”

Czy czytając powyższy tekst uważasz, że to jest śmieszne, dobrze wyszło i Zosia też będzie miała “bekę”?

Niestety, ale powyższy tekst jest opisem cyberprzemocy. Jeśli udostępniasz, a zwłaszcza gdy samemu modyfikujesz takie zdjęcie przyczyniasz się do ośmieszenia koleżanki. Może wszyscy się z tego będziecie śmiać, ale może Zosia poczuje się bardzo skrzywdzona.

Pomyśl: Czy jest różnica pomiędzy tym, że sam wstawisz swoje śmieszne zdjęcie na FB, Snapa, czy Istagram, a sytuacją w której ktoś zrobił Ci zdjęcie i umieścił je w Internecie bez Twojej wiedzy?

Czasami nie zdajesz sobie sprawy z tego, że stosujesz cyberprzemoc. Może dlatego, że nikt Tobie nie powiedział i nie nazwał takiego działania jako nieodpowiednie lub krzywdzące. Musisz być świadomy tego co robisz w sieci i jak może to odebrać osoba, która czyta Twoje komentarze lub jak zareaguje na zdjęcia przez Ciebie dodane.

Niestety, czasem możesz zupełnie świadomie i celowo chcieć kogoś skrzywdzić. Pamiętaj, że tego typu działanie nie różni się niczym od tradycyjnej przemocy przeniesionej ze świata rzeczywistego. Choć może jednak się różni – w świecie rzeczywistym sytuacja istnieje tak długo jak ludzie o niej pamiętają, a w Internecie co raz zostanie wstawione, pozostaje już na zawsze!

 

Dlatego musisz wiedzieć, że

Mianem cyberprzemocy określa się celową (czasem też niecelową, bo ciężko udowodnić kto jakie miał intencje, a sprawca mógł działać w niewiedzy i braku wyobraźni dotyczącej konsekwencji) formę przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (poprzez Internet ale także poprzez sms), wobec osoby lub grupy.

Ilu masz znajomych na fejsie? 300… mało. 500… mało. 700? Zastanów się ile z tych osób pomoże Tobie, gdy znajdziesz się w tarapatach. A może to właśnie Ci znajomi zaczną lajkować zdjęcia, na których jesteś ośmieszany.

Gdy w Internecie ukażą się rzeczy na Twój temat, z których nie jesteś zadowolony to nie powód, aby chować się przed całym światem i czekać, aż zainteresowanie minie. W przypadku “żartów” w necie ważne jest, jak szybko zareagujesz. Pamiętaj, że każdy kolejny lajk czy udostępnienie to lawina nowych osób, które zobaczą treści.

Boisz się, że rodzice Ciebie nie zrozumieją? Bo przecież nic złego się nie stało… to tylko zdjęcie w Internecie. My wiemy, jak ważny jest wizerunek w necie i jeśli ktoś go Tobie psuje, powiedz nam – my możemy Tobie pomóc.

 

Boisz się powiedzieć o swoich problemach?

Pamiętaj… z nami możesz kontaktować się anonimowo! Nikt nie zapyta Ciebie o imię czy wiek, dla nas najważniejsze jest, aby Tobie pomóc. My codziennie pomagamy rozwiązywać takie sytuacje. Ty nie musisz mieć doświadczenia – my je mamy. Razem jest o wiele łatwiej. Napisz i przekonaj się. Poczytaj o naszej infolinii mailowej (więcej).

 

A może, któryś z Twoich znajomych zamartwia się tym co go spotkało na fejsie czy snapie? Pomóż mu! Opisz nam jego sytuację, podpowiemy Tobie jak mu pomóc. Sam wiesz, jak trudno jest prosić o pomoc obce osoby czy mówić o problemach. Pomyśl, czy w takiej sytuacji chciałbyś uzyskać pomoc od Twoich przyjaciół? Bo jeśli nie zareagujesz, to kim się stajesz? Przyjacielem, świadkiem, czy współsprawcą?

Internet to miejsce, w którym każdy lubi spędzać czas. Poznajesz tam nowych ludzi, słuchasz muzyki, bawisz się. Internet jest źródłem wiedzy, rozrywki, przynosi nam wiele korzyści w nauce. Dlatego powinieneś nauczyć się go używać w sposób bezpieczny. Surfując po necie możesz być narażony na niebezpieczeństwo. Fejs to miejsce, gdzie nie siedzą tylko osoby robiące sobie słitfocie. Pamiętaj, że wśród Twoich znajomych, mogą być osoby, które podszywają się pod rówieśników.

Nawet korzystając mądrze miej na uwadze możliwość uzależnienia się. Zbyt częste używanie komórki lub komputera nazywa się infoholizmem.

Infoholizm to uzależnienie od komputera i Internetu, które może przybrać formę:

 • ciągłej chęci korzystania z netu, serwisów społecznościowych i komunikatorów,
 • utrzymywania stałych kontaktów przez Internet, przy jednoczesnym zaniedbaniu spotkań w świecie realnym,
 • dużej potrzeby oglądania filmików na YT, Snapie czy FB, niezależnie od ich treści.

 

Myślisz, że problem infoholizmu Ciebie nie dotyczy? Zrób sobie krótki test, odpowiadając “tak” lub “nie”, po którym możesz stwierdzić, czy jesteś zagrożony infoholizmem.

 

Zobacz test (więcej).

 

A jeśli stałeś się ofiarą cyberprzemocy?

Czy kiedykolwiek poczułeś się:

 • zastraszony groźbami otrzymanymi przez Internet,
 • obrażony za pomocą komunikatorów i portali społecznościowych,
 • zagrożony bo ktoś pisał o Tobie źle, wstawiał Twoje zdjęcia lub podszył się pod Twoja osobę w Internecie?

 

Nie jest to powód do paniki, ale szybkiego i skutecznego działania. Zacznij od:

 1. Porozmawiania z osobą dorosłą, do której masz zaufanie. Może to być Twój rodzic, starsze rodzeństwo, sąsiad(ka), wychowawca lub pedagog w szkole.
 2. Zachowaj wiadomość lub rozmowę ze sprawcą przemocy lub zrób „screena” komunikatów. Pokaż to komuś zaufanemu. Zapomnij o wstydzie. To nie Ty powinieneś się wstydzić, tylko sprawca cyberprzemocy!
 3. Nie pozwalaj się dalej obrażać i nie odpowiadaj na zaczepki osoby po „drugiej stronie”. Im dłużej reagujesz, tym dłużej sytuacja trwa, a sprawca dostaje “paliwa” do działania.

 

Czy wiesz, że złe traktowanie Twojej osoby, jawne lub anonimowe obrażanie Ciebie jest czynem karanym przez polskie prawo?

Pamiętaj: Ty nie musisz mieć doświadczenia – my je mamy. Razem jest o wiele łatwiej. Napisz do nas i się przekonaj!

 

 

A jeśli ja stałem się sprawcą cyberprzemocy?

Jak już pisaliśmy wcześniej, sprawcą cyberprzemocy możesz stać się przez przypadek.

 • Być może naruszyłeś godność lub dobre imię innej osoby?
 • Być może miał to być tylko “żart”, a Ty byłeś nieświadomy szkód jakie wyrządzasz i jakie grożą ci za to konsekwencje?

 

Pamiętaj!

Nie możesz cofnąć czasu, ale możesz naprawić swój błąd. Informacja w Internecie rozprzestrzenia się bardzo szybko. Samo skasowanie zdjęcia, wpisu, komentarza czasem nie wystarcza. Już ktoś inny mógł udostępnić, dać lajka, skopiować, przerobić i wrzucić na swoją ścianę.

 

Nie zwlekaj.

Nie wiesz co zrobić? Zacznij od:

 • Poinformowania o całej sytuacji osoby dorosłej. Wybierz kogoś zaufanego lub napisz do nas
 • Jak najszybciej porozmawiaj z osobą, którą skrzywdziłeś(aś).
 • Przeproś osobę, którą skrzywdziłeś(aś) nie tylko w Interencie, ale jeśli ją znasz to także podczas spotkania na żywo. Może nawet trzeba będzie przeprosić ją publicznie, tak jak publicznie udostępniony był Twój wpis. To wymaga odwagi, ale pozwala oczyścić dobre imię osoby skrzywdzonej i Ty także lepiej się poczujesz.

 

To ważne:

Nigdy nie wiesz jak na Twój żart zareaguje druga osoba. To co Tobie wydaje się śmieszne, inni mogą odebrać bardzo poważnie. Ludzie mają różne poczucie humoru oraz różną wrażliwość. Pewnie nie raz ktoś opowiadał Tobie żart, który dla Ciebie w ogóle nie był śmieszny.

Co by się stało gdybyś powiedział lub zrobił przykrość drugiej osobie w realnym świecie?

Pomyśl jak by się czuła i czy na pewno wszytko co piszesz lub robisz w sieci zrobiłbyś podczas spotkania z tą osobą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*